Hodina 10 · 90 minut · 13 částí

Eventy

Akce jako nejsilnější médium: typologie, účel, zdroje výdělku, rozpočet, harmonogram, scénář, logistika a rizika. Judo Heroes Camp jako produkt a minutovník, podle kterého se staví scénář HOPI Inspires.

Namluveno AI klonem hlasu Jana Ječmínka

Co si odnesete

  • -Vysvětlit, proč je akce nejsilnější a nejdražší médium, a kdy ji (ne)dělat.
  • -Rozlišit typy akcí podle toho, kdo platí, kdo přijde a co po nich zbyde.
  • -Napsat účel akce jednou větou a k němu tři měřitelné ukazatele.
  • -Sestavit rozpočet s bodem zvratu a harmonogram od T-12 měsíců po den D.
  • -Postavit minutovník (run sheet) se sloupci Čas · Dur · Bod · Screen · Zvuk · Na čem · Kdo.
  • -Pojmenovat pět největších rizik akce a mít na každé plán B.

Plán hodiny

  1. 3 minÚvod a otázka do třídy · Na jakou akci jste naposledy šli dobrovolně a zaplatili? Hádejte, kolik účastí na obchodních akcích se za rok napočítá.
  2. 5 minPrezentace studenta · Vyberte akci, na které jste byli, a odhadněte, odkud tekly peníze: vstupné, partneři, bar, merch. Co byste jako pořadatel změnili?
  3. 12 minProč eventy a typologie · Nejsilnější médium v číslech; konference, veletrh, kemp, turnaj, festival, interní akce; MS v hokeji a Praha jako kongresové město.
  4. 12 minÚčel, zdroje výdělku, rozpočet · Účel jednou větou, odkud tečou peníze, fixní vs. variabilní náklady, bod zvratu na modelovém kempu.
  5. 17 minHarmonogram, scénář, logistika · T-12 měsíců až den D; minutovník HOPI Inspires 2026; lidé, místo, technika, jídlo.
  6. 13 minRizika a média na akci · Love Parade, Astroworld, hustota davu; registr rizik; turnaje juda jako továrna na obsah.
  7. 8 minCase study JHC a trendy · Kemp jako produkt: registrace, kapacita, platby, komunita; hybrid, data, udržitelnost, AI.
  8. 15 minCvičení ve dvojicích · Navrhněte akci pro svůj klub: účel jednou větou, typ, 3 zdroje výdělku, 5 bodů minutovníku, 3 rizika. Jedna až dvě dvojice prezentují.
  9. 5 minShrnutí a kvíz · Checklist pořadatele a pět otázek.

Obsah

  1. 1Proč eventy: médium, které má všechny smysly
  2. 2Typologie: od kempu po mistrovství světa
  3. 3Účel: jedna věta, kterou akce plní
  4. 4Zdroje výdělku: odkud tečou peníze
  5. 5Rozpočet: fixní, variabilní, bod zvratu
  6. 6Harmonogram: od T-12 měsíců po den D
  7. 7Scénář a režie: minutovník
  8. 8Logistika dne D: lidé, místo, technika, jídlo
  9. 9Rizika a bezpečnost: co se může pokazit
  10. 10Média a obsah na akci: turnaje juda
  11. 11Case study: Judo Heroes Camp jako produkt
  12. 12Trendy: menší, hybridní, udržitelné, s daty
  13. 13Shrnutí, cvičení a checklist pořadatele

1Proč eventy: médium, které má všechny smysly

0:00 / 2:02

Slide 015 min

Event: médium, které má všechny smysly

  • ·1,65 mld. účastí na obchodních akcích za rok 2025, výdaje 1,3 bil. $ (EIC)
  • ·78 % organizátorů: konference je náš nejúčinnější marketingový kanál (Bizzabo)
  • ·Jediné médium, kde zákazník přijde sám, zaplatí a zůstane celý den
  • ·Nejdražší obsah, který kdy vyrobíte: nevyhazujte ho po jednom dni

Event (akce) je setkání lidí v jednom čase a většinou i na jednom místě, s programem, který někdo připravil. Od ostatních médií se liší třemi věcmi. Zapojuje všechny smysly: člověk vidí, slyší, jí, podává ruce a vidí, že u toho jsou i ostatní (social proof). Má čas: reklamě dáte tři sekundy, akci dáte den. A účastník přišel sám, často zaplatil a kus dne obětoval; nic jiného v komunikačním mixu takovou míru souhlasu nemá. V Marketingu stojí eventy vedle reklamy, PR a osobního prodeje.

Rozsah je větší, než se zdá. Podle studie Events Industry Council a Oxford Economics (vydání 2026, data za rok 2025) napočítaly obchodní akce (konference, veletrhy, incentivy, firemní setkání) 1,65 mld. účastí; sčítají se účastníci jednotlivých akcí, takže kdo jel na pět konferencí, může být v čísle pětkrát. Přímé výdaje dosáhly 1,3 bil. $, o 12,2 % víc než v roce 2019.

Marketéři to vědí: v průzkumu Bizzabo 2026 State of Events označilo 78 % organizátorů konference a summity za nejúčinnější marketingový kanál své firmy. Čtěte to s rezervou, říkají to lidé, kteří akce dělají, a 40 % z nich má potíže doložit návratnost (ROI), rok předtím 70 %. Akce jsou silné a drahé, proto celá hodina stojí na jedné otázce: co má akce udělat a jak to poznáme. Dva případy z mé praxe se budou vracet: Judo Heroes Camp (13 ročníků od roku 2014, v ročníku 2027 kapacita 65 dětí) a HOPI Inspires 2026 (firemní konference HOPI, jejíž scénář je minutovník se sedmi sloupci).

1,65 mld.
účastí na obchodních akcích na světě za rok 2025

EIC / Oxford Economics 2026

1,3 bil. $
přímé výdaje na obchodní akce, +12,2 % proti 2019

EIC / Oxford Economics 2026

78 %
organizátorů: konference je nejúčinnější kanál firmy

Bizzabo 2026 State of Events

40 %
organizátorů má potíže doložit návratnost akce (rok předtím 70 %)

Bizzabo 2026 State of Events

Komunikační mix: reklama, PR, přímý marketing, osobní prodej, podpora prodeje, eventy
Event je část komunikačního mixu, kde se ostatní nástroje potkávají naživo.

K diskuzi
Na jakou akci jste naposledy šli dobrovolně a zaplatili za ni? Co vás tam dostalo: program, lidé, nebo strach, že o něco přijdete?

2Typologie: od kempu po mistrovství světa

0:00 / 2:32

Slide 027 min

Každý typ akce platí někdo jiný

  • ·Konference, veletrh, interní akce, launch, kemp, turnaj, festival, roadshow
  • ·MS v hokeji 2024 v Praze a Ostravě: 797 727 diváků, rekord historie
  • ·Praha 2025: 5 000+ akcí, 850 000+ delegátů, 6. místo v žebříčku ICCA
  • ·Každý typ má jinou ekonomiku: kdo platí, kdo přijde, co zbyde

Akce se dají třídit podle mnoha os, pro pořadatele je užitečná jediná: kdo platí a za co. Konferenci platí účastníci a partneři, kupují znalosti a kontakty. Veletrh platí vystavovatelé, návštěvník je zboží. Interní akci platí firma a kupuje si soudržnost lidí. Launch (uvedení produktu) platí značka a kupuje pozornost médií. Kemp platí rodiče, kupují týden péče a tréninku. Turnaj platí federace, město a sponzoři, divák dává vstupné a emoce. Festival platí návštěvník a sponzoři, prodává se zážitek.

Sport je samostatná liga. Mistrovství světa v hokeji 2024 v Praze a Ostravě vidělo za 17 dní 797 727 diváků, průměrně 12 464 na zápas, nejvíc v historii; předchozí rekord držela také Praha s Ostravou (741 690 v roce 2015). O2 arena má na hokej 17 413 míst. Stejná hala hostila v listopadu 2020 mistrovství Evropy v judu (40 zemí, 345 závodníků) uprostřed covidových omezení: stejný sál, jiná ekonomika. Víc v kapitole Sponzoring.

Praha je kongresové město a jedno z mála míst s českými čísly. Podle Prague Convention Bureau (PCB) a ČSÚ se tu v roce 2025 konalo přes 5 000 akcí s více než 850 000 delegáty a Praha skončila šestá v žebříčku ICCA ze 4 728 měst (v čele Lisabon, Paříž a Barcelona). Mezinárodní akce tvořily 43 % a nejvíc rostl segment 50 až 500 lidí. Pro srovnání rok 2024: 5 139 akcí, přes 804 000 delegátů, průměrně 2,27 dne a páté místo v ICCA; podle PCB se obor přesto nevrátil na úroveň před covidem. Festivaly: Rock for People hlásí růst z 37 000 (2023) na 50 000+ (2025 i 2026), v covidovém roce 2021 jel s povolenou kapacitou 7 000; Colours of Ostrava návštěvnost od roku 2016 nezveřejňuje.

797 727
diváků na MS v hokeji 2024 v Praze a Ostravě, rekord historie

IIHF / Wikipedia

850 000+
delegátů na 5 000+ akcích v Praze v roce 2025

Prague Convention Bureau, ČSÚ

6.
místo Prahy v žebříčku ICCA 2025 ze 4 728 měst

ICCA / Prague Convention Bureau

50 000+
návštěvníků Rock for People 2025 i 2026 (kapacita 7 000 v covidovém 2021)

Rock for People / Wikipedia

Návštěvnost mistrovství světa v hokeji podle ročníku

v jednotkách: tis.

05001 0002015 ČR: 741,7 tis. (741 690, tehdejší rekord)2015ČR2018 DK: 520,5 tis.2018DK2019 SK: 470,9 tis.2019SK2022 FI: 357 tis.2022FI2023 FI/LV: 441,2 tis.2023FI/LV2024 ČR: 797,7 tis. (797 727, průměr 12 464 na zápas)797,7 tis.2024ČR2025 SE/DK: 489,5 tis.2025SE/DK2026 CH: 466,3 tis. (466 314, průměr 7 286 na zápas)2026CH

Oba rekordy drží Praha s Ostravou. Rok 2020 byl zrušený, 2021 v Rize se hrál bez diváků (jediný zápas, 934 lidí); o tři roky později přišlo 797 727.

Zdroj: Wikipedia: List of IIHF World Championships by attendance
data v tabulce
2015 ČR741,7 tis.741 690, tehdejší rekord
2018 DK520,5 tis.
2019 SK470,9 tis.
2022 FI357 tis.
2023 FI/LV441,2 tis.
2024 ČR797,7 tis.797 727, průměr 12 464 na zápas
2025 SE/DK489,5 tis.
2026 CH466,3 tis.466 314, průměr 7 286 na zápas

Králičí nory

3Účel: jedna věta, kterou akce plní

0:00 / 2:16

Slide 035 min

Co má akce udělat

  • ·Napište účel jednou větou dřív, než vyberete sál
  • ·Cíle: prodej, vztah, nábor, znalost, komunita, obsah, peníze
  • ·Měřitelné: registrace vs. kapacita, dorazivší, hodnocení, leady, výnos
  • ·Target → Audience → Message → Channel → Form → Result platí i pro akci

Nejčastější chyba pořadatelů je začít od sálu, data a kapely. Správné pořadí znáte z kapitoly Internet: Target (co chceme), Audience (pro koho), Message, Channel (akce je kanál), Form (konference, kemp, turnaj) a Result (jak to změříme). Účel napište jednou větou ve tvaru „pro koho · co udělá · jak to poznáme“. Příklad: „Pro rodiče judistů 9 až 15 let: týden tréninku a péče, po kterém nás doporučí dál; poznáme to podle hodnocení a podílu dětí, které přijedou znovu.“

Cíle akcí se vejdou do sedmi slov: prodej (kontakty na zájemce neboli leady, objednávky), vztah (klienti, kteří zůstanou), nábor, znalost, komunita (lidé, kteří se vrátí), obsah (co z akce vytěžíme na měsíc) a peníze (když je akce sama produktem). Ke každému patří číslo: registrace proti kapacitě, podíl registrovaných, kteří dorazili, hodnocení, počet leadů, počet klipů a článků, výnos proti nákladům. Návratnost se pak nedokládá zpětně z dojmů: data vznikají od první registrace, viz harmonogram.

Účel rozhoduje i o tom, co na akci nebude. Když je cílem vztah, nebudou prezentace; když obsah, bude po každém bloku pět minut na natáčení; když komunita, bude večer bez programu. Co účel neplní, je náklad.

Digitální strategie: Target, Audience, Message, Channel, Form, Result
Stejné pořadí jako u webu nebo kampaně: nejdřív cíl, pak publikum, sál až na konci.

K diskuzi
Vyberte si festival nebo turnaj, na který chodíte. Jaký je jeho účel z pohledu návštěvníka a jaký z pohledu pořadatele? Kde se ty dvě věty rozcházejí?

Králičí nory

4Zdroje výdělku: odkud tečou peníze

0:00 / 3:31

Slide 046 min

Odkud tečou peníze

  • ·Vstupné · partneři · merch · catering a bar · obsah po akci · granty · pronájem
  • ·Eras Tour: 2,077 mld. $ ze 149 koncertů, 10,1 mil. diváků, přes 200 $ na hlavu
  • ·Paříž 2024: 9,5 mil. z 10 mil. vstupenek, s paralympiádou 12,1 mil.
  • ·Provize: smsticket 5 %, Eventbrite v USA 3,7 % + 1,79 $ a 2,9 % za platbu

Peníze do akce tečou sedmi cestami a málokterá akce má všech sedm. Vstupné je cena krát kapacita, s cenovými vlnami (včasná cena neboli early bird, standard, last minute) a segmenty (student, VIP, skupina). Partneři neplatí za logo na plátně, ale za přístup k lidem: schůzky, vystoupení, data, obsah; víc v kapitole Sponzoring. Merch je marže i reklama: festival tričko prodává, kemp ho dává v ceně a dítě v něm chodí na trénink celý rok. Tiskárna ale chce minimální počet kusů a všechny velikosti; co se neprodá, je sklad. Catering a bar jsou u festivalů a večírků velký zdroj, proto se platí žetony nebo bezhotovostně. Obsah po akci (záznamy, přepisy) nese peníze spíš nepřímo: pořadatel ho dá za registraci a získá kontakty pro partnery i příští ročník. Granty drží sport a kulturu, pronájem ploch živí veletrhy.

Největší čísla ukazují, kam až vstupné sahá. Turné Taylor Swift The Eras Tour (březen 2023 až prosinec 2024) vydělalo 2,077 mld. $ ze 149 koncertů pro 10,1 mil. diváků, zhruba 13,9 mil. $ na koncert a přes 200 $ na diváka jen na vstupném. Olympiáda v Paříži 2024 prodala 9,5 mil. z 10 mil. vstupenek, s paralympiádou 12,1 mil., rekord her.

Prodej vstupenek není zadarmo. Česká služba smsticket bere 5 % z ceny vstupenky, vyplácí do 24 hodin a dává odbavovací aplikaci. Eventbrite bere v USA 3,7 % + 1,79 $ za placenou vstupenku a 2,9 % z objednávky za platbu, vstupenky zdarma nic; v jiných zemích má jiný ceník. Třetí cesta je vlastní registrace s platbou převodem nebo přes bránu (Stripe, Comgate): bez provize, ale párování plateb děláte sami, viz Internet. Zdroje se liší i tím, kdy přijdou: vstupné a zálohy partnerů akci financují, bar a obsah chodí až během a po.

Trh se vstupenkami se v Česku za poslední tři roky hodně změnil. Největší je dnes estonská skupina PLG: v roce 2023 koupila většinu GoOutu, pak Ticketstream a v červnu 2025 od Mafry i Ticketportal, všechny značky má do konce roku 2026 převést na jednu platformu. Vedle ní působí Ticketmaster, který patří americkému Live Nation a do Česka vstoupil v roce 2017 koupí firmy Ticketpro. Do O2 areny prodávají vstupenky oficiálně jen Ticketmaster a Ticketportal. Platí se z obou stran. Pořadatel dává prodejci provizi z ceny vstupenky, u PLG obvykle 5 až 10 % podle smlouvy. Provize se vyjednává: ve smlouvě Městského divadla Český Krumlov s GoOutem z roku 2026 je 4,91 %. Kupující platí navíc servisní poplatek, u GoOutu 3,5 % z ceny vstupenky, nejméně 10 a nejvýš 500 Kč; smsticket bere od kupujícího 10 Kč za celý nákup. Důležitější než procenta je, komu patří zákazník. Podle zásad soukromí GoOutu jsou platforma a pořadatel samostatní správci osobních údajů a e-mail kupujícího dostane pořadatel pro svůj marketing jen s jeho výslovným souhlasem. Publikum si tak buduje hlavně platforma a pořadatelům pak prodává dosah: PLG podle svého webu pro pořadatele posílá newslettery 1,7 milionu odběratelů a propagaci v nich nabízí v placených balíčcích. Kdo chce letošní publikum oslovit i příští rok bez placení za dosah, potřebuje souhlas s obchodními sděleními při nákupu, měřicí kód na stránce předprodeje, třeba Meta Pixel, nebo vlastní registraci.

Cenu vstupenky může hýbat i poptávka. Dynamická cena se mění podle toho, kolik lidí zrovna kupuje, jak to znáte z letenek. Nejslavnější spor je prodej vstupenek na turné Oasis na konci srpna 2024: fanoušci po hodinách ve frontě Ticketmasteru viděli vstupenky, které měly stát 135 liber, i za 350 liber. Britský úřad pro hospodářskou soutěž CMA ale v září 2025 nenašel důkazy, že by šlo o dynamické ceny. Šlo o odstupňované ceny: stání se prodávalo za dvě ceny, dražší přišla na řadu, až se vyprodala levnější, a lidem ve frontě to nikdo neřekl. Vstupenky „platinum“ navíc stály skoro 2,5krát víc než standardní, i když v některých částech haly nenabízely nic navíc. Ticketmaster se zavázal ohlašovat odstupňované ceny 24 hodin předem, ukazovat rozpětí cen už ve frontě a nepoužívat zavádějící názvy vstupenek. Ve sportu šla nejdál FIFA. Dynamické ceny na mistrovství světa ve fotbale 2026 zvolila i proto, že při nízké pevné ceně by rozdíl shrábli překupníci a peníze by se nevrátily do fotbalu. V březnu 2026 stála nejlevnější volně dostupná vstupenka na finále 4 185 $, víc než sedmkrát dráž než nejlevnější vstupenka na finále v roce 2022, a některé vstupenky mezi fázemi prodeje podražily o 25 %. Dynamická cena ale umí i klesat: na klubovém mistrovství světa 2025 FIFA přecenila poptávku a vstupenky pak prudce zlevňovala. Evropský parlament v červenci 2026 vyzval Komisi, ať zváží i zákaz dynamických cen na živých sportovních a kulturních akcích. Návrh zákona o digitální férovosti (Digital Fairness Act) má Komise předložit v posledním čtvrtletí 2026.

Zbytek trhu je druhotný prodej, tedy přeprodej už koupených vstupenek. Přeprodejní burza StubHub je od roku 2020 jedna firma s Viagogem a od září 2025 se s ní obchoduje na newyorské burze. Přeprodej za vyšší cenu české právo obecně nezakazuje. Od 6. ledna 2023 je ale podle zákona o ochraně spotřebitele vždy klamavé, když prodejce nabízí spotřebitelům vstupenky, které nakoupil pomocí automatů, takzvaných botů, aby obešel limit vstupenek na osobu. Pořadatelé si proto pomáhají sami. Návštěvní řád O2 areny říká, že vstupenka přeprodaná bez souhlasu pořadatele nebo za víc, než je na ní vytištěno, je neplatná. Promotéři používají měnící se QR kódy nebo vstupenky na jméno. Český Ticketmaster nabízí přeprodej mezi fanoušky, při kterém se původní vstupenka zneplatní a kupec dostane novou. FIFA na mistrovství světa 2026 posílala fanoušky na vlastní přeprodejní tržiště a brala 15 % od kupujícího i od prodávajícího. Mimo oficiální cesty kvetou podvody: během hokejového mistrovství světa 2024 v Praze a Ostravě policie zachytila nejméně 700 falešných nebo vícekrát prodaných vstupenek a škoda dosáhla zhruba 2 mil. Kč. Jinde se přitvrzuje. Británie v listopadu 2025 oznámila zákaz přeprodeje dráž, než je původní cena i s poplatky, v květnu 2026 ho ale vláda poslala jen jako návrh zákona k dalšímu projednání. V USA od září 2025 žaluje Federální obchodní komise Ticketmaster a Live Nation, že přehlížely, jak překupníci obcházejí limity vstupenek, a na poplatcích z přeprodeje podle ní v letech 2019 až 2024 vybraly 3,7 mld. $.

  • -Primární prodej: první prodej vstupenek od pořadatele přes vstupenkovou síť, třeba Ticketportal, GoOut nebo Ticketmaster.
  • -Provize a servisní poplatek: provizi z ceny vstupenky platí prodejci pořadatel, servisní poplatek platí kupující navíc k ceně.
  • -Dynamická cena: cena se během prodeje mění podle poptávky, nahoru i dolů.
  • -Odstupňované ceny (tiered pricing): víc pevných cen pro stejný typ místa; dražší jdou do prodeje, až se vyprodají levnější.
  • -Druhotný trh (resale): přeprodej už koupených vstupenek; oficiální přeprodej původní vstupenku zneplatní a vystaví novou.
  • -Vstupenka na jméno: personalizovaná vstupenka, se kterou projde jen ten, na koho je vystavená; překupníkům ztěžuje obchod.
2,077 mld. $
tržby The Eras Tour ze 149 koncertů (2023–2024)

Wikipedia / Sisario 2024

5 %
provize smsticket z prodané vstupenky, výplata do 24 h

smsticket.cz

3,5 %
servisní poplatek kupujícího u GoOutu, 10 až 500 Kč, navíc k provizi pořadatele

GoOut: poplatky

2,5×
skoro tolikrát dražší byly vstupenky „platinum“ na Oasis než standardní

CMA, 2025

Zdroje příjmů ve sportu: škálovatelnost, předvídatelnost, kontrola
Stejná logika jako u klubu: každý zdroj příjmů má jinou předvídatelnost a jinou míru kontroly.

Králičí nory

5Rozpočet: fixní, variabilní, bod zvratu

0:00 / 3:00

Slide 056 min

Prázdné místo bolí víc než sleva

  • ·Fixní: sál, technika, řečníci. Variabilní: jídlo, postel, tričko na hlavu
  • ·Bod zvratu = fixní náklady ÷ (cena − variabilní náklad na jednoho)
  • ·Rezerva 10 % a předem jasno, který blok se škrtne první
  • ·Bizzabo 2026: rozpočet roste u 40 %, klesá u 20 %; 45 % týmů má 1–3 lidi

Rozpočet akce má dvě části a ta hranice rozhoduje o ceně i kapacitě. Fixní náklady zaplatíte, ať přijde kdokoli: sál, pódium, technika, řečníci, kapela, produkce, grafika, pojištění, web. Variabilní náklady rostou s každým účastníkem: jídlo, postel, tričko, jmenovka. Bod zvratu (break-even) je počet účastníků, při kterém příjmy pokryjí náklady: fixní náklady děleno rozdílem ceny a variabilního nákladu na jednoho. Modelový příklad, ne skutečný rozpočet kempu: fixní 250 000 Kč, variabilní 8 000 Kč na dítě, cena 12 750 Kč; marže na dítě je 4 750 Kč a bod zvratu 53 dětí z 65. Proto pořadatele bolí prázdná místa víc než slevy.

Tři pravidla. Cena se nepočítá jako náklady děleno kapacitou, ale z bodu zvratu při realistické obsazenosti; kdo počítá s plným sálem, plánuje ztrátu. Rezerva aspoň 10 % a předem napsané, co se škrtne první, když tržby nedojdou: nejdřív dekorace a dárky, pak kapela, nikdy jídlo a bezpečnost. Tok peněz (cash-flow): sál a hotel chtějí zálohy měsíce dopředu, vstupné chodí postupně, partneři platí po faktuře; tabulka má vedle sloupce „kolik“ i sloupec „kdy“. Na co se zapomíná: DPH, autorské poplatky za hudbu (OSA), pojištění odpovědnosti, zdravotník, úklid, licence k fotkám a hudbě, doprava techniky, a čas vlastních lidí, který je nejdražší.

Jak jsou na tom rozpočty v oboru: podle Bizzabo 2026 čeká 40 % organizátorů růst rozpočtu na akce, 40 % stejný a 20 % pokles; 45 % eventových týmů má jednoho až tři lidi. Veletržní obor je opatrnější: v 37. barometru UFI (červenec 2026, 466 respondentů z 59 zemí) čeká růst aktivity o víc než 5 % jen 26 % firem, půl roku předtím 44 %. Peníze jsou, ale chtějí vidět, co za ně dostanou.

40 %
organizátorů čeká v roce 2026 růst rozpočtu na akce, 20 % pokles

Bizzabo 2026 State of Events

45 %
eventových týmů má 1–3 lidi

Bizzabo 2026 State of Events

26 %
veletržních firem čeká růst nad 5 % (před půl rokem 44 %)

UFI Global Exhibition Barometer, 7/2026

6Harmonogram: od T-12 měsíců po den D

0:00 / 2:47

Slide 066 min

Plánujte pozpátku ode dne D

  • ·T-12: účel, datum, místo, rozpočet · T-9: řečníci, partneři
  • ·T-6: otevřít registraci · T-3: komunikace naplno, technika, catering
  • ·T-1 měsíc: minutovník, zadání týmu, rozpis pokojů
  • ·84 % lidí se rozhoduje měsíc a déle před registrací (Freeman 2026)
  • ·D+1 až D+14: poděkování, dotazník, obsah, vyúčtování

Harmonogram se plánuje pozpátku ode dne D. T-12 měsíců: účel jednou větou, datum bez kolizí (prázdniny, svátky, mistrovství, konkurenční akce), místo prohlédnuté naživo, hrubý rozpočet, smlouva se sálem. T-9: řečníci, účinkující, partneři. T-6: web a registrace otevřené, první cenová vlna. T-3: komunikace naplno, objednaná technika, catering, ubytování, fotograf a kameraman. T-1 měsíc: minutovník, zadání pro tým (brief), rozpis pokojů (rooming list), jmenovky, tisk, potvrzení dodavatelům. T-1 týden: technická zkouška, počasí, náhradníci. Den D: jeden šéf, jeden telefon, jeden scénář. D+1 až D+14: poděkování, dotazník, obsah, vyúčtování, poučení a datum příštího ročníku.

Nejčastěji podceněná část je registrace. Podle Freemana se 84 % účastníků rozhoduje jít na akci měsíc nebo déle před tím, než se registrují; registrace musí být otevřená, dokud lidé rozhodují, a u letního kempu to znamená podzim předchozího roku. Dynamický formulář konvertuje podle Bizzabo na 24,4 % proti 11,6 % u statického; každé pole navíc stojí přihlášky, ptejte se jen na to, co k akci potřebujete.

Komunikace jde ve vlnách: oznámení (datum, místo, cena, proč), program, sociální důkaz (kdo už jede, hodnocení z minula), urgence (poslední místa, konec vlny), praktické informace týden před a den před. Každá skupina (rodiče, účastníci a jejich šéfové, oddíly, média) má jinou otázku a jiný kanál, viz Média. Nejlevnější účastník příštího roku je ten letošní; v přihlášce na Judo Heroes Camp je mezi zdroji i „Byli jsme tu loni“.

7Scénář a režie: minutovník

0:00 / 2:17

Slide 077 min

Minutovník: jeden dokument pro všechny

  • ·Sloupce: Čas · Dur · Bod · Screen · Zvuk · Na čem · Kdo
  • ·Čas z délek; pevné body (oběd, shuttle) kotví, zkoušky běží souběžně
  • ·Scénář HOPI Inspires 2026 má právě těchto sedm sloupců
  • ·Režie, moderátor i technika koukají na stejnou verzi v telefonu

Minutovník (run sheet, cue list) je jediný dokument, který v den D platí. Každý řádek je bod programu se sedmi sloupci: Čas, Dur (délka), Bod (co se děje), Screen (co je na plátně), Zvuk (který mikrofon, jaká hudba), Na čem (z jakého počítače) a Kdo (kdo je na pódiu a kdo odpovídá). Excel to zvládne, ale časy se po každé změně přepočítávají ručně a za chvíli kolují tři verze.

Proto dobrý minutovník rozlišuje tři režimy času. Navazující bod začíná, kde skončil předchozí, čas se dopočítá z délek. Pevný bod má tvrdý čas: oběd, shuttle, check-out, živý vstup; když předchozí body skončí dřív, ukáže se mezera, když později, červený přesah. Souběžný bod běží vedle hlavní linky a hodiny neposouvá: zvuková zkouška kapely, natáčení rozhovoru v přestávce. Host, který mluví o 10 minut déle, posune oběd; oběd posunout nejde, takže se škrtne něco mezi.

Scénář HOPI Inspires 2026 má právě těchto sedm sloupců a časy se v něm dopočítají z délek: změníte délku jednoho bodu a posunou se všechny další. Co v minutovnících často chybí: příprava, přechody (kdo uvádí koho, hudba mezi bloky), smyčky v pauzách, odpočet a čas na natáčení. I tyhle body patří do tabulky s délkou a jménem, jinak je v den D nikdo nehlídá. Stejná logika platí pro streamy a online konference, viz Streaming.

Králičí nory

8Logistika dne D: lidé, místo, technika, jídlo

0:00 / 3:02

Slide 087 min

Den D: jeden šéf, jeden scénář, jeden telefon

  • ·Lidé: jeden šéf, role se jmény, zadání den předem, telefony na papíře
  • ·Místo: projděte cestu účastníka od parkoviště k židli
  • ·Technika: zvuk zkusit, internet kabelem, záložní notebook
  • ·Jídlo: časy ve vlnách, alergie z registrace, nealko zdarma, bar na žetony

Lidé. V den D má akce jednoho šéfa (produkce), který rozhoduje, a role se jmény: režie, moderátor, registrace, technik, fotograf a kameraman, zdravotník, hostesky, řidič shuttlu. Zadání den předem, telefonní seznam i na papíře. Pro hosty patří všechno podstatné do jednoho přehledu: co dostanou při registraci, na co mají nárok (nápoje, wellness), časy jídla a dopravy; příkladem je veřejný web HOPI Inspires 2026 s programem, dopravou, týmy a nápoji. Co v přehledu není, tým hostům neslibuje.

Místo. Projděte cestu účastníka: parkoviště, značení, registrace, šatna, toalety, sál, občerstvení, únikové východy. Čím větší akce, tím víc rozhoduje tok lidí a ne výzdoba. Dva hotely a kyvadlová doprava (shuttle) mezi nimi znamenají jízdní řád v minutovníku. Technika. Technický list sálu čtěte dřív, než pošlete prezentace: kolik je mikrofonů a jakých (ruční, hlavové), jaké rozlišení a poměr stran má projektor (na plátně 16:10 budou mít slidy 16:9 pruhy) a jestli HDMI na přípojném místě vede i zvuk, nebo se audio vede zvlášť, třeba do XLR. Pravidla ze studia HOPI Connect platí i v sále: zvuk vždy otestovat, internet kabelem, mikrofony nabíjet po každém použití. K tomu záložní notebook se stejnými soubory.

Jídlo. Jídlo je bod programu s pevným časem a nejčastější zdroj stížností. Vlny podle barvy jmenovky, tři výdejní místa místo jednoho, nápoje na žetony, nealko zdarma. Alergie a diety se sbírají při registraci, ne u výdeje. A jídlo pro tým: produkce, která od šesti ráno nejedla, dělá v šest večer chyby.

  • -Ráno: příchod týmu, kontrola techniky, zkouška obsahu z režijního notebooku, mikrofony nabité, smyčka na plátně, značení, registrace.
  • -Registrace: seznam i offline, jmenovky podle abecedy, tašky, co říct každému (barva, žetony, časy jídla, Wi-Fi).
  • -Večer a druhý den: přestavba sálu, vyhlášení, kdo zhasíná; snídaně, balení techniky, check-out, inventura.

K diskuzi
Dvacet minut před začátkem nejde z notebooku zvuk, hotelový technik je na obědě a první řečník má video. Co uděláte a v jakém pořadí?

9Rizika a bezpečnost: co se může pokazit

0:00 / 3:18

Slide 097 min

Rizika: pravděpodobnost × dopad × plán B

  • ·Love Parade 2010: 21 mrtvých, jediný vstup tunelem, kapacita 250 000
  • ·Astroworld 2021: 10 mrtvých, koncert jel 32 minut po vyhlášení neštěstí
  • ·Hustota: do 4 lidí na m² v pořádku, kolem 5 tlačenice, 8–10 kolaps
  • ·Registr rizik: co, pravděpodobnost, dopad, plán B, kdo smí zastavit akci

Riziko se neřídí strachem, ale tabulkou. Registr rizik má pět sloupců: co se může stát, jak je to pravděpodobné, jaký to bude mít dopad, co uděláme (plán B) a kdo o tom rozhodne. Nejdůležitější je poslední sloupec: kdo má pravomoc zastavit program, zavřít vstup nebo evakuovat sál, a to předem.

Dva případy, které obor změnily. Love Parade, Duisburg, 24. července 2010: 21 mrtvých a 652 zraněných. Areál s kapacitou 250 000 měl jediný vstup i výstup, rampu navazující na tunel; lidé se tlačili dál, i když policie vyzývala k otočení. Vyšetřování popsalo „turbulenci davu“, ne paniku: lidé neutíkali, neměli se kam hnout. Poučení: jeden vstup je riziko sám o sobě a kapacita se počítá na nejužším místě. Astroworld, Houston, 5. listopadu 2021: 10 mrtvých, přes 300 zraněných. Limit byl 50 000, skeny ukázaly 37 858 lidí plus odhadem 5 000 bez lístku; plán nepočítal s vlnami davu. První hlášení o potížích s dýcháním zaznělo ve 21:16, hromadné neštěstí bylo vyhlášeno ve 21:38 a koncert pokračoval zhruba do 22:10, tedy ještě 32 minut. Pracovní skupina guvernéra Texasu došla k tomu, že nešlo o přeplnění, ale o chyby v řízení davu; velká porota v roce 2023 nikoho neobžalovala. Poučení: bez předem určeného člověka, který smí vypnout zvuk, se koncert nezastaví.

Čísla k zapamatování: při 1 až 2 lidech na m² se dav volně pohybuje, při 3 až 4 je riziko nízké, kolem 5 lidí na m² hrozí tlačenice, při 6 až 7 se dav chová jako tekutina, při 8 až 10 lidé padají a dá se udusit vestoje. Proto se u pódia a vstupů měří hustota, ne prodané vstupenky. Pro menší akce platí totéž v malém, viz checklist.

  • -Registr rizik: co · pravděpodobnost · dopad · plán B · kdo rozhoduje · kdy.
  • -Dav: kapacita podle nejužšího místa, víc vstupů, hustota u pódia, kdo smí zastavit program.
  • -Zdraví: zdravotník, lékárnička, kontakt na nemocnici, alergie z registrace, u dětí potvrzení lékaře.
  • -Technika a počasí: záložní notebook, náhradní mikrofon, kabelový internet; mokrá varianta, stín, pitný režim.
  • -Lidé, peníze, pověst: náhradní moderátor, pojištění storna, rezerva 10 %, kdo mluví s médii, šablona vyjádření.
21
mrtvých na Love Parade 2010 v Duisburgu, 652 zraněných

Wikipedia: Love Parade disaster

10
mrtvých na Astroworldu 2021; koncert jel ještě 32 minut po vyhlášení neštěstí

Wikipedia: Astroworld Festival crowd crush

5 lidí/m²
hustota, od které hrozí tlačenice; 8–10 kolaps davu

Wikipedia: Crowd collapses and crushes

Králičí nory

10Média a obsah na akci: turnaje juda

0:00 / 3:18

Slide 106 min

Akce jako továrna na obsah

  • ·Před: seznam záběrů · Během: fotograf + telefon · Po: rozkrájet na měsíc
  • ·Turnaj juda: fotograf a produkce v plánu, PR balíček s cílem do půl hodiny
  • ·82 % organizátorů dělá z akce záznamy, 53 % je dává jen za registraci
  • ·Média na místě: akreditace, tiskové centrum, mix zóna, fotky s autory

Akce je nejdražší obsah, který kdy vyrobíte, a pro sport to platí dvojnásob. V kapitole Sociální sítě jsme probrali tři fáze (seznam záběrů neboli shot list před, obsahový tým během, rozkrájení po) a v kapitole Média PR balíček s cílem do půl hodiny po medaili. Tady doplním, co se děje na místě. Novinář nebo fotograf na turnaji potřebuje čtyři věci: akreditaci (kdo smí kam), tiskové centrum s internetem po kabelu, zásuvkami a startovními listinami, mix zónu, kde sportovec projde kolem médií po zápase, a výsledky hned, ne po ceremoniálu.

Turnaj juda běží v pevném rytmu: los den předem, ráno eliminace na více tatami, odpoledne finálový blok s ceremoniálem. Z toho plyne plán obsahu: ráno výsledky Čechů průběžně (judo velín mi je posílá z API Mezinárodní judistické federace jako push: los, ráno, medaile, souhrn), po zápase ohlas sportovce, fotky z galerie IJF s uvedenými autory a všechno v jednom e-mailu novinářům, s cílem do půl hodiny po medaili. Fotograf a produkce jsou dva lidé se dvěma zadáními a oba patří do plánu akce.

Obsah po akci je dnes samostatný produkt: podle Bizzabo vyrábí obsah na vyžádání 82 % organizátorů a 53 % ho aspoň zčásti dává jen po registraci, tedy výměnou za kontakt. Živé virtuální session lidé na platformě Bizzabo dokoukají v průměru ze 71 % délky (46 minut; jde o data dodavatele, berte je s rezervou). Když má obsah termín a moderátora, lidé vydrží; záznam bez termínu proto krájejte na klipy. Práva řešte před akcí: souhlas s natáčením v podmínkách registrace, fotky dětí jen do uzavřených kanálů, autor u každé fotky, hudba s licencí. Zadání pro fotografa a kameramana má kapitola Produkce.

82 %
organizátorů vyrábí z akce záznamy, 53 % je dává za registraci

Bizzabo 2026 State of Events

71 %
délky živé virtuální session divák průměrně dokouká

Bizzabo, data platformy

46 min
průměrná doba sledování živé virtuální session

Bizzabo, data platformy

Životní cyklus obsahu: od vzniku po recyklaci
Obsah z akce žije týdny: záznam, klipy, citáty, fotky, článek, newsletter, a za rok pozvánka.

11Case study: Judo Heroes Camp jako produkt

0:00 / 2:52

Slide 116 min

Judo Heroes Camp: kemp jako produkt

  • ·Od 2014: 13 ročníků, přes 750 dětí · 2027: 65 míst, 12 750 Kč, 6 nocí v Kácově
  • ·Registrace: web → potvrzení a platební instrukce → velín hlídá kapacitu
  • ·Hodnocení 2026: 4,9 z 5 z 21 odpovědí, 90 % plánuje přijet znovu
  • ·Komunita: tričko, denní fotoreport, hosté z reprezentace, „byli jsme tu loni“

Judo Heroes Camp je letní kemp pro judisty a judistky zhruba 9 až 15 let z oddílů z celé republiky. Vznikl v roce 2014 z iniciativy judistů USK Praha, od té doby proběhlo 13 ročníků a prošlo jím přes 750 dětí. Pořádá ho Judo Heroes, zapsaný ústav, registrovaný jako klub u Českého svazu juda. Ročník 2027 je 15. až 21. srpna ve Sporthotelu Kácov, šest nocí, 65 dětí, cena 12 750 Kč: ubytování, plná penze, tréninky, dohled, program a tričko. Organizačně a propagačně ho vedu já, sportovně Radim Knápek, dlouholetý člen USK Praha.

Produkt je program dne, a proto je na webu: 7:30 budíček, 7:45 rozcvička, 8:30 snídaně, 9:30 judo, 11:00 hra, 13:00 oběd a klid, 15:00 kondice, 17:00 bazén, 19:00 večeře, 20:00 randori, 21:45 večerka. Do programu přijíždějí hosté z české reprezentace, kteří předvádějí nové techniky a sparingy. Registrace je vlastní formulář: povinný kontakt na rodiče, jméno, datum narození, klub dítěte a velikost trika; nepovinně váha, pásek a otázka „Kde jste se o nás dozvěděli?“ (mezi možnostmi je i AI a „Byli jsme tu loni“). Po odeslání přijde potvrzení a platební instrukce, před kempem praktické informace.

Komunita je to, co se nedá koupit. Hodnocení ročníku 2026: 4,9 z 5 z 21 odpovědí, 100 % rodičů by kemp doporučilo a 90 % plánuje přijet znovu. Na otázku, co se dětem líbilo nejvíc, rodiče nejčastěji píšou tréninky, hry a kamarády. Každý ročník má v archivu na webu vlastní tričko a skupinovou fotku, rodiče dostávají během kempu denní fotoreport a mají WhatsApp kanál s fotkami a videem. Kemp tak funguje i jako marketing: v přihlášce jsou mezi zdroji „Doporučení kamaráda“ i „Byli jsme tu loni“.

13
ročníků od roku 2014, přes 750 dětí z celé ČR

judoheroes.cz

65
míst v ročníku 2027, 6 nocí, Sporthotel Kácov

judoheroes.cz

4,9 / 5
hodnocení rodičů 2026 z 21 odpovědí; 100 % doporučí, 90 % přijede znovu

judoheroes.cz/hodnoceni

12 750 Kč
cena ročníku 2027, zhruba 1 821 Kč na den s plnou penzí

judoheroes.cz

K diskuzi
Kemp za 12 750 Kč na šest nocí: co byste řekli rodiči, kterému to přijde drahé? Co je v ceně, co není, a s čím to srovná?

Králičí nory

12Trendy: menší, hybridní, udržitelné, s daty

0:00 / 2:31

Slide 126 min

Akce jsou menší a přesnější

  • ·Bizzabo: 63 % prezenčně, 33 % virtuálně, 4 % hybridně; webináře rostou
  • ·Menší a kurátorované: v Praze nejvíc roste segment 50–500 lidí
  • ·ISO 20121: norma udržitelné akce od Londýna 2012
  • ·AI: 21 % účastníků hledá akce přes AI; data z registrace a jmenovky

Formáty. Pandemie virtuální akce nezrušila, jen je srovnala na místo. Na platformě Bizzabo je 63 % akcí prezenčních, 33 % virtuálních a jen 4 % hybridních; hybrid jsou dvě akce za cenu tří. Roste webinář: 61 % organizátorů hlásí růst jeho návštěvnosti. Závěr: prezenční akce pro vztah a zážitek, webinář pro znalost a dosah, záznam pro ostatní, viz Streaming. Menší a kurátorované. V Praze rostl v roce 2025 nejvíc segment 50 až 500 delegátů, většina akcí je jednodenní. Akce se nekonají méně, ale přesněji.

Udržitelnost přestala být morálka a stala se normou. ISO 20121 (Event sustainability management systems, 2012) vznikla z britské BS 8901 za účasti týmu udržitelnosti olympiády v Londýně 2012 a použila ji třeba konference COP21 v Paříži 2015; Paříž 2024 podávala dvojnásobný podíl rostlinné stravy proti Londýnu 2012 a Riu 2016. Pro menší akci: žádný tištěný program, jídlo z okolí, shuttle místo aut, vratné kelímky a jedna věta ve vyúčtování, co se změřilo.

Data a AI. Podle Freemana použilo 21 % účastníků a 25 % vystavovatelů AI k hledání akcí; i přihláška na Judo Heroes Camp má mezi zdroji možnost „AI (ChatGPT, Claude…)“. Přepis a překlad dělá model. Co se nemění: lidé jezdí na akce kvůli lidem. Technologie má odstranit frontu, ne nahradit podání ruky. Kapitola Trendy jde dál k automatizaci a nástrojům.

4 %
akcí na platformě Bizzabo je hybridních (63 % prezenčních, 33 % virtuálních)

Bizzabo in-platform data

21 %
účastníků použilo AI k hledání akcí (vystavovatelů 25 %)

Freeman Trends Report 2026

50–500
delegátů: segment akcí, který v Praze 2025 rostl nejvíc

Prague Convention Bureau

Formáty akcí na platformě Bizzabo

v jednotkách: %

Prezenční: 63 %63 %Virtuální: 33 %33 %Hybridní: 4 %
  • Prezenční63 %
  • Virtuální33 %
  • Hybridní4 %

Virtuální akce zůstaly třetinou, hybrid je výjimka: dvě akce za cenu tří.

Zdroj: Bizzabo: event marketing statistics (2026)
data v tabulce
Prezenční63 %
Virtuální33 %
Hybridní4 %

Králičí nory

13Shrnutí, cvičení a checklist pořadatele

0:00 / 1:40

Slide 133 min

Shrnutí

  • ·Účel jednou větou, pak typ, pak sál
  • ·Zdroje výdělku a bod zvratu dřív než cena
  • ·Harmonogram pozpátku, minutovník se sedmi sloupci, registr rizik
  • ·Akce je továrna na obsah a nejlevnější účastník je ten loňský

Pořadatel rozhoduje v tomto pořadí: účel jednou větou s číslem, které se změří; typ akce podle toho, kdo platí; zdroje výdělku a bod zvratu, teprve pak cena; harmonogram pozpátku ode dne D; minutovník se sedmi sloupci; logistika jako cesta účastníka; registr rizik se jménem toho, kdo smí akci zastavit; a obsah naplánovaný předem. Judo Heroes Camp a HOPI Inspires jsou dvě velikosti téhož: stejná tabulka, jiná nula.

Cvičení ve dvojicích: navrhněte akci pro svůj klub, školu nebo firmu. Účel jednou větou (pro koho · co udělá · jak to poznáme), typ, tři zdroje výdělku s odhadem, pět bodů minutovníku s délkami a tři rizika s plánem B a jménem, kdo rozhodne. Osm minut, pak jedna až dvě dvojice prezentují a zbytek se ptá jediné: co se změří?

  • -Účel jednou větou a tři ukazatele (registrace vs. kapacita, dorazivší, hodnocení nebo leady).
  • -Zdroje výdělku, bod zvratu, rezerva 10 %, sloupec „kdy se platí“.
  • -Minutovník: Čas · Dur · Bod · Screen · Zvuk · Na čem · Kdo; pevné body a souběžné zkoušky.
  • -Den D: jeden šéf, role se jmény, brief, telefony na papíře, zvuk zkoušet, internet kabelem.
  • -Registr rizik: zdravotník, evakuace, mokrá varianta, kdo smí zastavit program.
  • -Obsah: seznam záběrů, fotograf a produkce se jmény, souhlasy v podmínkách, PR balíček s cílem do půl hodiny.

Na test

Pojmy

  • -Účel akce: jedna věta ve tvaru pro koho · co udělá · jak to poznáme, napsaná dřív, než se vybere sál.
  • -Bod zvratu: počet účastníků, při kterém příjmy pokryjí náklady, tedy fixní náklady děleno rozdílem ceny a variabilního nákladu na jednoho.
  • -Dynamická a odstupňovaná cena: dynamická se mění průběžně podle poptávky, odstupňovaná má pevné hladiny a dražší jdou do prodeje, až se vyprodají levnější; u Oasis 2024 šlo podle britského úřadu CMA o odstupňované ceny, které lidem ve frontě nikdo neřekl.
  • -Harmonogram: plánuje se pozpátku ode dne D, od T-12 měsíců (účel, datum, místo, rozpočet) po D+14 (poděkování, dotazník, vyúčtování).
  • -Minutovník: jediný platný dokument dne D se sloupci Čas · Dur · Bod · Screen · Zvuk · Na čem · Kdo a s body navazujícími, pevnými a souběžnými.
  • -Registr rizik: co se může stát, pravděpodobnost, dopad, plán B a kdo rozhodne, přičemž nejdůležitější je předem určit, kdo smí akci zastavit.

Čísla

  • -84 %: účastníků se rozhoduje jít na akci měsíc nebo déle před registrací (Freeman Trends Report 2026)
  • -5 lidí na m²: hustota davu, od které hrozí tlačenice; při 8–10 lidech na m² dav kolabuje (Wikipedia: Crowd collapses and crushes)
  • -1,65 mld.: účastí na obchodních akcích na světě za rok 2025 (EIC / Oxford Economics 2026)

Závěrečný test je online v poslední hodině, anglicky: 30 otázek po třech možnostech z celého předmětu, na splnění je potřeba 80 %. Ptá se na pojmy z rámečků Na test a na jejich použití, podobně jako kvízy na konci hodin.

Kvíz na konec

  1. 1Klub pořádá víkendový seminář: fixní náklady 60 000 Kč, variabilní 500 Kč na účastníka, cena 2 000 Kč. Kolik účastníků je bod zvratu?

    1. a)24 účastníků
    2. b)30 účastníků
    3. c)40 účastníků
    odpověďc) 40 účastníkůBod zvratu jsou fixní náklady děleno rozdílem ceny a variabilního nákladu na jednoho: 60 000 ÷ (2 000 − 500) = 40 (sekce 5).
  2. 2Pořadatel prodává vstupenky přes velkou vstupenkovou síť a chce kupující oslovit i příští rok, aniž by za dosah znovu platil. Co si musí zajistit?

    1. a)Souhlas s obchodními sděleními při nákupu, měřicí kód na stránce předprodeje nebo vlastní registraci
    2. b)Nic, síť mu e-maily všech kupujících předá automaticky s vyúčtováním
    3. c)Vyšší provizi pro síť, za kterou mu pak data zákazníků prodá
    odpověďa) Souhlas s obchodními sděleními při nákupu, měřicí kód na stránce předprodeje nebo vlastní registraciPlatforma a pořadatel jsou samostatní správci údajů a e-mail kupujícího dostane pořadatel pro marketing jen s jeho výslovným souhlasem, jinak si publikum buduje hlavně platforma (sekce 4).
  3. 3Který účel klubového dne otevřených dveří je napsaný podle pravidla z hodiny?

    1. a)Velký den otevřených dveří v září v naší hale, s DJ, ukázkami juda a skákacím hradem
    2. b)Pro rodiče dětí 6–10 let: trénink na zkoušku a přihláška; měříme přihlášky do měsíce
    3. c)Zvýšit povědomí o klubu a ukázat všem lidem v okolí, že judo je skvělý sport pro každého
    odpověďb) Pro rodiče dětí 6–10 let: trénink na zkoušku a přihláška; měříme přihlášky do měsíceÚčel se píše jednou větou ve tvaru pro koho · co udělá · jak to poznáme, a to dřív, než se vybere sál a program (sekce 3).
  4. 4Řečník dopoledne přetáhne o 10 minut a ve 12:30 je oběd s tvrdým časem. Co se podle logiky minutovníku stane?

    1. a)Oběd se posune o 10 minut a s ním celý zbytek dne
    2. b)Zkrátí se zvuková zkouška kapely, která běží souběžně
    3. c)Oběd zůstane ve 12:30 a škrtne se něco mezi
    odpověďc) Oběd zůstane ve 12:30 a škrtne se něco meziOběd je pevný bod s tvrdým časem, takže se přesah ukáže červeně a škrtne se něco mezi, zatímco souběžné body hodiny neposouvají (sekce 7).
  5. 5Váš registr rizik pro klubový festival má u každého rizika, co se může stát, pravděpodobnost, dopad a plán B. Co v něm podle hodiny chybí nejvíc?

    1. a)Jméno toho, kdo smí zastavit program nebo evakuovat
    2. b)Odhad nákladů na každý plán B, v korunách i s DPH
    3. c)Pořadí rizik podle toho, jak často se staly na jiných akcích
    odpověďa) Jméno toho, kdo smí zastavit program nebo evakuovatNejdůležitější sloupec registru rizik je poslední: kdo má pravomoc zastavit program, zavřít vstup nebo evakuovat, a to určený předem (sekce 9).

Na příště

Prezentace studenta na začátku hodiny 11 Sponzoring

Vyberte partnera svého oblíbeného klubu a ukažte, jak partnerství využívá mimo logo na dresu, nebo že ho nevyužívá.

5 minut, jeden student nebo dvojice, nejvýš tři slidy nebo telefon na projektoru

Zdroje, které stojí za prokliknutí

  1. 1Events Industry Council: Global Economic Significance of Business Events (2026) ↗ · Studie s Oxford Economics: 1,65 mld. účastí, 1,3 bil. $ výdajů, 24,2 mil. pracovních míst za rok 2025.
  2. 2Bizzabo: event marketing statistics (2026 State of Events) ↗ · Konverze registrací, ROI, rozpočty, formáty a obsah na vyžádání v jednom přehledu; zdroj grafu formátů. Blog dodavatele platformy, čísla berte s rezervou.
  3. 3Prague Convention Bureau: Meetings Prague, statistiky 2025 (PDF) ↗ · Česká čísla: 5 000+ akcí, 850 000 delegátů, 6. místo v ICCA, rostoucí segment 50 až 500.
  4. 4Wikipedia: List of IIHF World Championships by attendance ↗ · Návštěvnost šampionátů po ročnících; zdroj grafu, oba rekordy drží Česko.
  5. 5Wikipedia: Crowd collapses and crushes ↗ · Hustota davu v lidech na m², mechanika tlačenice a kolapsu, s odkazy na studie.
  6. 6The Purple Guide (Events Industry Forum) ↗ · Britský oborový standard zdraví a bezpečnosti na akcích, s verzí Lite pro malé akce. Obsah je za předplatným (jeden uživatel 50 £ + DPH ročně), volně je jen přehled.
  7. 7Wikipedia: ISO 20121 ↗ · Norma udržitelného řízení akcí: původ v BS 8901, Londýn 2012, COP21.
  8. 8Freeman Trends Report: The Pre-Event Edition (2026) ↗ · 3 459 respondentů: 84 % se rozhoduje měsíc a déle předem, 21 % hledá akce přes AI.
  9. 9Judo Heroes Camp ↗ · Kemp jako produktová stránka: cena, program dne, hodnocení s uvedeným vzorkem, registrace.
  10. 10HOPI Inspires 2026: web pro účastníky ↗ · Informační web firemní konference: program, shuttle, žetony, wellness, objížďka.

Králičí nory

Souvisí


Tiráž

Autor: Jan Ječmínek, vyučující předmětu marketingová komunikace na FTVS UK.

Texty vznikly s pomocí AI (Claude) z autorových přednášek a podkladů; čísla mají u sebe zdroj. Rámečky Z praxe stojí jen na faktech o autorovi, ne na domyšlených příhodách, a autor je průběžně ověřuje.

Hlas v nahrávkách je AI klon hlasu autora (ElevenLabs).

Střet zájmů: autor pracuje pro HOPI Holding, dělá média Českého svazu juda a organizuje Judo Heroes Camp. Příklady odtud ilustrují praxi, nejsou doporučením služeb.

Revize 28. 10. 2026